Jola Krukowska - Organizujesz własny ślub i potrzebne Ci wsparcie i informacje? Trafiłaś idealnie! Jola Krukowska

Cześć,

Organizuję śluby od 13 lat i teraz chcę tego nauczyć Ciebie! U mnie znajdziesz wszystko, co potrzebne, aby zorganizować ślub samodzielnie, albo zacząć organizować śluby dla innych i otworzyć dochodowy biznes.

Wokół tzw. “korkowego” narosło wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Niejednokrotnie słyszałam, że korkowe to opłata za stracone przez restauratora zyski – skoro para młoda nie kupuje alkoholu od niego, tylko przynosi własny, to chociaż w ten sposób odbije swoje straty.

Prawda jest taka, że jeżeli polityka restauracji nie przewiduje możliwości zorganizowania własnego alkoholu na wesele, to nie przewiduje – i żadne korkowe nie wchodzi w grę. Wiele restauracji z wyższej półki właśnie tak postępuje. Wino i inne alkohole można kupić u nich w pakietach (tzw. open bary), lub zapłacić za nie wg zużycia (rozliczane już po weselu). W drodze wyjątku takie miejsca zgadzają się na alkohol od młodej pary, jeżeli są to butelki niedostępne w Polsce – wtedy należy wnieść opłatę korkową.

Skąd taka polityka, zapytacie? Odpowiedź jest prosta. Jeżeli ktoś chce trzymać określony poziom, to dba również o to, aby wino było właściwie dobrane do menu, na które zdecydowali się klienci. Bo tak naprawdę całość: wino i potrawy tworzą harmonijną całość. Dla pewnej grupy klientów to ma kolosalne znaczenie i restauracje z wyższej półki nie chcą ryzykować utratą renomy tym, że posiłek nie smakował z powodu źle dobranego wina. Bo wino dopełnia, ale też uwypukla zalety dobrego posiłku.

W miejscach popularniejszych (sale bankietowe, domy weselne, hotele i restauracje niekoniecznie 5-gwiazdkowe) częstą opcją jest samodzielne zorganizowanie alkoholu przez parę młodą. I w takim przypadku najczęściej pobierane jest korkowe.

CZYM WIĘC JEST KORKOWE?

Korkowe to opłata pobierana za serwis alkoholu. Na tę opłatę składają się następujące czynności: przechowanie i schłodzenie alkoholu, zapewnienie szkła do jego serwowania oraz serwowanie alkoholu w trakcje przyjęcia.

Jak widać, nie jest to opłata za utracone zyski, a opłata za fizycznie wykonaną usługę.

W JAKI SPOSÓB NALICZA SIĘ KORKOWE?

Są różne systemy:

  1. Od każdej WNIESIONEJ butelki– przykładowo: jeżeli para młoda przywiezie do lokalu 70 butelek wódki i 40 butelek wina, wtedy ustalona cena za butelkę jest pomnożona przez ich ilość i otrzymujemy sumę końcową opłaty korkowej.
  2. Od każdej OTWARTEJ butelki– rozwiązanie niewątpliwie korzystniejsze od pierwszego. Dzięki temu nie trzeba płacić za zapas butelek, który jak wiadomo warto uwzględnić.
  3. Kwota ZRYCZAŁTOWANA– bez względu na ilość butelek ustalona jest odgórna kwota korkowego.

CO SIĘ BARDZIEJ OPŁACA?

Przelicz i przystąp do negocjacji! Pamiętaj też, że w przypadku rozliczania od butelki, restaurator często zastrzega, że jako jedną butelkę przyjmuje pojemność 0,5 litra. W takim przypadku przemycanie butelek wódki o pojemności 1,5 l będzie niesmaczne. A jeżeli zakupisz butelki 0,75 l, to możliwe że na koniec korkowe zostanie przeliczone wg pojemności butelek.

Tak czy inaczej dowiedz się na początku, jaką politykę związaną z pobieraniem korkowego ma lokal, który wybrałaś na organizację swojego wesela.

 

Komentarze są zasilane przezCComment

WYCHODZISZ ZA MĄŻ? NIE CZEKAJ I POBIERZ BEZPŁATNIE

Twój Osobisty Harmonogram Przygotowań Ślubnych

Pobierz go teraz!

Haromonogram przygotowań ślubnych

Jesteś przyszłą panną młodą? Potrzebne Ci wsparcie i informacje, jak zrobić to łatwo, szybko i dobrze.

 

Zapraszam na mojego video bloga gdzie znajdziesz wiele ciekawych wskazówek i podpowiedzi.

Odwiedź mój vlog