Jola Krukowska - Organizujesz własny ślub i potrzebne Ci wsparcie i informacje? Trafiłaś idealnie! Jola Krukowska

Cześć,

Organizuję śluby od 13 lat i teraz chcę tego nauczyć Ciebie! U mnie znajdziesz wszystko, co potrzebne, aby zorganizować ślub samodzielnie, albo zacząć organizować śluby dla innych i otworzyć dochodowy biznes.

D jak Druhna, czyli Ślubna Wikipedia wg Joli. 5 kluczowych pytań o druhny.

Orszak ślubny, druhny, drużbowie, dzieci sypiące kwiatki, niosące obrączki – wszystko to wygląda cudnie na zdjęciach, szczególnie na Pintereście, ale jak to w ogóle wszystko ogarnąć? Jak zorganizować?

Dzisiaj opowiem Wam o DRUHNACH, na przykładzie 5 najczęściej zadawanych mi przez Was pytań.

1. Czy warto mieć druhny na ślubie?

Na to pytanie zawsze odpowiadam TAK! I tak tak, wiem, ile z tymi dziewczynami zachodu, ustalania – ta chce bordo, tamta róż, tej dekolt nie pasuje, tamtej długość i zapominają czasem (czasem często) kto tu jest królową imprezy 😉. Martwią się o swój makijaż, o to jak wypadną i czy są wystarczająco piękne, ale przecież koniec końców, to są Twoje przyjaciółki! Chyba nieprzypadkowo właśnie te, a nie inne osoby zapraszasz do tej zaszczytnej funkcji, prawda? Trochę dekoracyjnej, czasem więcej przez to chaosu niż pożytku, ale zaręczam, że nie pożałujesz. Zaprawdę powiadam, że dobrze mieć pokój pełen szczebioczących dziewczyn w trakcie przygotowań, a potem prowadzących Cię do ołtarza.

Drużbów panom młodym też polecam, ale przyznam z ręką na sercu, ze nie wiem, co się dzieje u nich w pokoju przygotowań :D  Widziałam na zdjęciach, że lubią pić whisky. Ale co tam robią poza zapinaniem spinek w mankietach? Słyszałam, że motają się z muszkami i piszą na WhatsAppie do druhen pytania, jak zawiązać te ustrojstwa oraz jak złożyć tą chusteczkę, co ją w kieszeń trzeba włożyć 😉

2. GDZIE I JAK UBRAĆ DRUHNY?

Są dwie opcje: albo w sklepie albo u krawcowej.

U krawcowej doszyjesz wszystko idealnie i wybierzesz jeden materiał dla wszystkich. Wtedy mamy perfect total look. Co zrobić, gdy druhny nie mieszkają w jednym mieście i w związku z tym nie da się zaaranżować przymiarek? Trzeba kupić materiał dla wszystkich i wysłać go dziewczynom. Uszyją suknie w swoich miastach. Należy tylko pamiętać, aby uzgodnić taką samą długość sukni. Powinna to być taka długość, jak suknia panny młodej. Dekolty czy rękawki mogą mieć inne - myślę że warto zostawić im tę dowolność, aby każda mogła dopasować krój do swojej figury.

Druga opcja, czyli sklep. Ja tutaj zawsze nieodmiennie polecam @zalando To sklep idealny - ogromny wybór i łatwy system zwrotów. Zamawiacie kilka sukni po jednej z modelu na próbę, zostawiacie wybraną i domawiacie wybrany model dla pozostałych dziewczyn. Problem rozwiązany!

Te piękne druhny z tytułowego zdjęcia szyły swoje suknie ze specjalnie zamówionego w tym celu materiału. Ich suknie lekko różnią się górą, ale wszystkie są długie - tutaj nie było innej opcji, bo suknia panny młodej również była długa.

3. Czy druhny muszą iść w orszaku z drużbami, czy idą osobno?

Nie muszą iść w parach, decyzja należy do Was, w jaki sposób ustawić orszak. Drużbowie mogą już czekać z panem młodym pod ołtarzem i obserwować, jak wchodzi orszak z dziećmi, druhnami i na końcu z panną młoda prowadzoną zwyczajowo przez ojca.

Dzisiaj mamy naprawdę dużą dowolność w formowaniu ślubnych orszaków. Opiszę Wam dwie opcje, jakie miałam ostatnio na ślubach:

W jednej nie było drużbów, bo pan młody nie miał na to ochoty, natomiast panna młoda miała 3 druhny. A orszak wchodzący do kościoła wyglądał następująco:

 • pan młody ze swoją mamą
 • mama panny młodej z tatą pana młodego
 • świadek ze świadkową
 • druhny (jedna za drugą)
 • Potem chwila przerwy, każdy zajął swoje miejsca i dopiero wtedy ruszyła panna młoda ze swoim tatą.

Inny przykład:

 • pan młody ze swoją mamą
 • mama panny młodej z tatą pana młodego
 • druhny z drużbami (w parach)
 • chłopiec z obrączkami
 • 2 dziewczynki sypiące płatki kwiatów
 • panna młoda ze swoim tatą

Przy czym trzeba pamiętać, że w parze panowie są zawsze po lewej stronie.

Jeżeli nie chcecie, aby druhny i drużbowie szli razem w parach w orszaku, to proponuję, aby pan młody razem ze swoimi drużbami stał pod ołtarzem, w oczekiwaniu na pannę młodą, a druhny niech idą pojedynczo w orszaku, poprzedzając pannę młodą. Druhny i drużbowie w orszaku osobno – trochę dziwnie. O ile panie mogą zająć swoje dłonie bukietami które trzymają, to panowie idąc pojedynczo nie wyglądają dobrze – jest zdecydowanie lepiej, gdy mogą służyć swoim ramieniem pięknym paniom.

Trzeba też pamiętać o odpowiednich odległościach między osobami w orszaku, nie można iść gęsiego!

4. Czy druhny siadają po jednej stronie a drużbowie po drugiej, czy razem?

Druhny siadają po stronie panny młodej, a drużbowie po stronie pana młodego. Jeżeli do ołtarza idą w parach, to podchodząc do ołtarza po prostu każde rozchodzi się w swoją stronę.

5. Kto płaci za suknie druhen?

To zależy i od Ciebie i od Twoich druhen. Jednolity strój należy przede wszystkim zaproponować, a nie narzucić. Powiedzieć, że się o tym marzy i zapytać, czy Twoje przyjaciółki zechcą uczestniczyć w realizacji tego marzenia. Bo któż odmówi przyszłej pannie młodej?

Niekoniecznie trzeba proponować finansowanie całości, ale zdecydowanie wypada uczestniczyć w procesie przygotowań. Można np. kupić dla wszystkich ten sam materiał, a już szycie zostawić im indywidualnie. Spotkałam się z różnymi praktykami. Wiadomo, że dziewczyny i tak zawsze na taką okazję kupują nowe sukienki, więc dlaczego nie miałyby kupić takich samych? Druhny jednej z moich panien młodych zamówiły np. hurtowo jeden model sukienki z Zalando.

Niektórzy faktycznie finansują całość, jednak częściej jest tak, że tylko częściowo, albo w ogóle. Druhnami są raczej dobre koleżanki, z którymi najczęściej można w miarę swobodnie i wprost omówić temat finansowania.

Spodobał Ci się ten artykuł? Był dla Ciebie pomocny? W takim razie nie zapomnij podać go dalej – podziel się nim na FB lub w innym miejscu 😊

Jeżeli masz jeszcze inne pytania o druhny – to śmiało pisz w komentarzu.


***
na zamieszczonych w tym artykule zdjęciach możecie obejrzeć druhny z organizowanych przeze mnie wesel:
- piękne druhny w bordowych sukniach na ślubie Emilii i Husaina (fot. UnframeFoto)
- eteryczne druhny w jasno-różowych sukienkach na ślubie Patrycji i Wojtka (fot. Michał Orłowski)

Komentarze są zasilane przezCComment

BIERZESZ ŚLUB? NIE CZEKAJ I POBIERZ BEZPŁATNIE

Twój Osobisty Harmonogram Przygotowań Ślubnych

Pobierz go teraz!

Haromonogram przygotowań ślubnych

Bierzesz Ślub? Potrzebne Ci wsparcie i informacje, jak zrobić to łatwo, szybko i dobrze?

 

Zapraszam na mojego video bloga gdzie znajdziesz wiele ciekawych wskazówek i podpowiedzi.

Odwiedź mój vlog