Jola Krukowska - Organizujesz własny ślub i potrzebne Ci wsparcie i informacje? Trafiłaś idealnie! Jola Krukowska

Cześć,

Organizuję śluby od 13 lat i teraz chcę tego nauczyć Ciebie! U mnie znajdziesz wszystko, co potrzebne, aby zorganizować ślub samodzielnie, albo zacząć organizować śluby dla innych i otworzyć dochodowy biznes.

10 porad, jak uniknąć wpadki przy wyborze sali na wesele

Źle wybrane miejsce na wesele, to grzech pierworodny, który jest ciężki do zmycia – generuje kolejne problemy i odbiera radość  z oczekiwania na ten wyjątkowy dzień oraz pozostawia trudny do zmycia niesmak. Twoje wesele powinno być cukierkiem, którego słodycz na podniebieniu czujesz jeszcze długo po jego rozpuszczeniu się. Wracasz do tego smaku we wspomnieniach, a z czasem stają się one jeszcze słodsze, niż w oryginale. Czyż nie tak powinno być?

Dlatego chciałabym przedstawić Ci 10 punktów, w których powiem Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze sali weselnej, aby uniknąć wpadek i zorganizować wspaniałe wesele.

Zatem zaczynamy!

1. Najpierw opracuj koncepcję kreatywną, a dopiero potem zacznij szukać sali!

Albo chociaż (w wersji minimum) zdecyduj, w jakim stylu ma być Twoje wesele, jeżeli opracowanie koncepcji kreatywnej Cię przerasta. Musisz mieć choćby minimalny drogowskaz. Coś, co pomoże odrzucić Ci opcje zupełnie nie pasujące do Twoich oczekiwań.

Oprócz tego w poszukiwaniu sali pomogą Ci odpowiedzi na takie pytania, jak:

  • Ile osób chcesz zaprosić?
  • Czy na miejscu muszą być noclegi? Dla ilu osób?
  • Czy ślub ma odbyć się w pobliżu sali?
  • Jaką kuchnię preferujesz?
  • Czy goście mogą siedzieć w kilku salkach, czy musi to być jedna sala? 
  • Ile możesz wydać?

2. Nie ufaj internetom! Zobacz na własne oczy

Po znalezieniu idealnego miejsca za pośrednictwem internetu, czy na targach ślubnych, koniecznie pojedź i zobacz miejsce na własne oczy!

Zdjęcia sobie, opinie w internecie sobie, a rzeczywistość sobie. Zresztą, same zdjęcia, a nawet film nie są w stanie oddać rzeczywistości, dlatego nie masz wyjścia, musisz pojechać
i poznać miejsce.

3. Na spotkanie umów się z osobą decyzyjną

To może być manager, to może być właściciel lub współwłaściciel. To musi być osoba zajmująca się organizacją przyjęć w tym obiekcie i potrafiąca odpowiedzieć konkretnie od razu na Twoje pytania.

Szanuj swój czas, załatw wszystko za jednym spotkaniem. Nikt oczywiście nie broni Ci, aby przyjechać na miejsce ponownie i zobaczyć jak wygląda z perspektywy drugiego wrażenia, ale postaraj się zorganizować swoją wizytę tak, abyś miał/a wszystkie odpowiedzi już po pierwszym spotkaniu.

4. Czy czułaś/łeś się mile widzianym gościem?

Porozmawiaj, pozwiedzaj. Czy potraktowano Cię tam jak intruza? Jak kolejny kłopot? Lub osobę z dziwnymi wymaganiami? A może ciepło Cię ugoszczono?

Czy manager widział tylko problemy, czy raczej ich rozwiązania? Czy był otwarty na Twoje pomysły? Na niestandardowe ustawienie sali? Dekoracje inne niż zwykle? Zmianę standardowego planu wesela?

Odpowiedź na to pytanie jest moim zdaniem dużo ważniejsza, niż ogólna estetyka miejsca, czy cena za talerzyk. Miejsce tworzą ludzie i to od ludzi z jakimi przyjdzie Ci współpracować zależy powodzenie przyjęcia i Twoje dobre samopoczucie w trakcie niego.

 5. Wypróbuj kuchnię

Zamów obiad, kawę. Umów się na degustację.

Sprawdź, czy serwowane dania to jest to, czego oczekujesz. Przyjrzyj się kelnerom, zwróć uwagę na ich wygląd, kulturę osobistą i sposób pracy. Ja wiem, że restauracja i bankiety to dwa różne światy. Wysoki poziom restauracji wcale nie musi świadczyć o tym, że tak samo obsługiwane są duże imprezy, ale na pewno da Ci to już wstępny obraz tego, czego możesz spodziewać się na swoim weselu.

6. Wyłączność na weselu

Dowiedz się, czy w trakcie Twojego wesela kuchnia będzie obsługiwać też gości z zewnątrz, np. w sali obok? A może w tym samym czasie na terenie obiektu będzie drugie wesele? To nie musi być dla Ciebie argument na minus, ale po prostu sprawdź i bądź świadomy polityki miejsca. Wcale nie musi Ci przeszkadzać to, że w sali obok działa restauracja a'la carte.

7. Porównaj koszty

Jeżeli jest kilka miejsc, które przypadły Ci do gustu, to musisz powtórzyć powyższe kroki w stosunku do każdego z nich. Zostaw tylko te obiekty, gdzie odpowiedź na pytanie z punktu 4 jest pozytywna. Dopiero wtedy weź do ręki ofertę kosztową i porównaj je.

Możesz zrobić sobie tabelę, będzie Ci łatwiej zebrać sumę kosztów, jakie należy ponieść wyprawiając wesele w danym miejscu. Bo prawdopodobnie zapłacisz nie tylko za koszt tzw. "talerzyka".

8. Dekoracje - co można, a co nie

Zapytaj kiedy można rozpocząć dekorowanie sali. Czasem warto zacząć prace co najmniej dzień wcześniej, a nie zawsze jest to możliwe. Niekiedy miejsce życzy sobie opłaty za udostępnienie sali na dzień przed. Dowiedz się też, jakie dekoracje są udostępniane w cenie. Jakie dekoracje są wypożyczane odpłatnie.  Czasem problemem dla managera jest wyniesienie z sali rzeczy czy mebli, które nie pasują do stylu Twojego wesela. Zapytaj o takie rzeczy wcześniej, aby nie zostać niemile zaskoczonym.

9. Sprawdź koszty dodatkowe

Nie wszystko jest wliczone w koszt talerzyka. Przed podpisaniem umowy musisz dowiedzieć się o ekstra opłaty. Przykładowo mogą być to opłaty za: napoje bezalkoholowe i alkohol (lub opłata serwisowa za obsłużenie tych dostarczonych przez klienta); tort, ciasta, owoce (lub opłata serwisowa za dostarczenie własnych); udostępnienie/przygotowanie miejsca na ceremonię zaślubin; koszt przedłużenia przyjęcia; koszty wynajmu sali; napiwek dla kelnerów; lód dla barmanów; szkło/mycie szkła dla barmanów; przedłużenie doby hotelowej; udostępnienie pokrowców na krzesła; udostępnienie różnych elementów dekoracyjnych sali. Podobno zdarzają się nawet opłaty za stłuczone naczynia ;)

10. Przeanalizuj umowę z miejscem, na które chcesz się zdecydować

Dobrze napisana umowa to Twoja polisa ubezpieczeniowa na wypadek problemów.

Na jej podstawie możesz zażądać wywiązania się z obietnic, a w razie ich niespełnienia możesz dochodzić odszkodowania. Ubieganie się o odszkodowanie wcale nie musi skończyć się w sądzie. Jeżeli umowa jest solidna, a Ty zapłacisz prawnikowi za przygotowanie i wysłanie dobrze skonstruowanego pisma do właściciela obiektu, w masz dużą szansę na zakończenie sporu w sposób polubowny.

Nie popełnij błędu, który jest zmorą naszego społeczeństwa i czytaj umowy! Ponadto pamiętaj, że zawsze masz prawo do negocjowania umowy. Nie ma przymusu podpisywania tego, co podsuwa Ci druga strona, masz prawo poprosić o zmiany w umowie. Nie podpisuj niczego, co jest dla Ciebie niekorzystne!

Gdy negocjujesz treść umowy i próbujesz wprowadzić swoje zapisy, nie daj zbyć się stwierdzeniem, że „jakoś to będzie”, albo „zawsze tak było”. Ty tego nie wiesz i nie masz pewności, jak będzie.

Nie masz też pewności, czy za rok (najczęściej z takim wyprzedzeniem podpisuje się umowę na wynajem miejsca weselnego) człowiek, z którym teraz rozmawiasz będzie nadal pracował w tym samym miejscu. A kolejna osoba powie Ci, że skoro nie masz tego na piśmie, to znaczy że tych ustaleń nie było.

Jeżeli masz pytania związane z powyższymi punktami, pisz śmiało w komentarzu! Głowa do góry, dacie radę! Dbajcie o siebie:)

--

zdjęcie tytułowe autorstwa Adriana Seligi pochodzi z mojego wesela, które zorganizowałam w sierpniu 2019r.

Komentarze są zasilane przezCComment

BIERZESZ ŚLUB? NIE CZEKAJ I POBIERZ BEZPŁATNIE

Twój Osobisty Harmonogram Przygotowań Ślubnych

Pobierz go teraz!

Haromonogram przygotowań ślubnych

Bierzesz Ślub? Potrzebne Ci wsparcie i informacje, jak zrobić to łatwo, szybko i dobrze?

 

Zapraszam na mojego video bloga gdzie znajdziesz wiele ciekawych wskazówek i podpowiedzi.

Odwiedź mój vlog